PRZYGOTOWANIE DOMU NA ADOPCJĘ KOTA

Gratulujemy!
Podjęłaś/podjąłeś decyzję o adopcji kota (lub jak to czasem w życiu bywa – los postawił kota u Twoich nóg). Ta decyzja znacząco wpłynie na dotychczasowe życie, gdyż nowy przyjaciel będzie towarzyszem i członkiem rodziny przez następne kilkanaście lat.
Zmiana miejsca zamieszkania może stanowić duży stres dla kota. Chcemy Wam podpowiedzieć, jak go zminimalizować.

  1. Transport: już na tym etapie kot może czuć się bezpieczniej, jeśli wraz z kotem weźmiemy jego ulubiony kocyk/posłanie, dzięki któremu będzie miał swój zapach i poczuje się pewniej. Dodatkowo można w czasie transportu nakryć transporter nawet cienkim kocykiem, by trochę stłumić hałasy i obrazy z ulicy.
  2. Przybycie do domu. Dobrze by było, żeby kot przebywał na ograniczonej przestrzeni przez parę dni, aż poczuje się pewniej (na przykład 1 pokój). Zapewne jesteście podekscytowani, bo właśnie powiększyła Wam się rodzina, to zupełnie zrozumiałe.
    Z punktu widzenia kota – właśnie stracił wszystko, co znał, czyli towarzyszy mu stres. Należy zachowywać się spokojnie, by nie przestraszyć kota. Zalecamy, by ograniczyć przez parę dni gości w domu, a jeśli w domu przebywają dzieci, to by głośniejsze zabawy odbywały się w innym pokoju niż przebywa kot.
    Niezbędnik opiekuna kota:
  • talerzyk/miseczka do karmy,
  • miseczka do wody/fontanna,
  • wysokomięsna karma,
  • kuweta,
  • łopatka,
  • żwirek,
  • legowisko,
  • stabilny drapak,
  • zabawki (piłeczki, myszki, wędki),
  • bezpieczny transporter,
  • karton (idealne miejsce na kryjówkę),
  • książeczka zdrowia.
    . Bezwzględnie przed przybyciem kota należy schować (lub usunąć) z domu mocne środki chemiczne oraz sprawdzić czy ewentualne rośliny w domu są bezpieczne dla zwierząt. Dobrze jest zweryfikować miejsce przetrzymywania leków oraz upewnić się, że śmietniki są zamykane w sposób niedostępny dla kotów.
  1. Zabezpieczenie okien, balkonów, drzwi. Jest wiele stron internetowych oraz sklepów, gdzie można dostać specjalne siatki do zabezpieczenia balkonów i/lub okien, jak również specjalne kratki do bezpiecznego uchylania okien w czasie wietrzenia. Jeżeli nie macie takich zdolności i sprzętu, by zamontować siatkę samemu, to można skorzystać z profesjonalnych firm, które zajmują się tylko tym. To da nam pewność, że siatka jest założona prawidłowo. Jednak najważniejsze jest nabranie nowego nawyku i pilnowanie zamykania drzwi wejściowych i ostrożności przy ich otwieraniu – w Waszym domu zamieszkał kot, który jest ciekawskim stworzeniem i trzeba zachować czujność aby nie umożliwiać mu ucieczki .
    Każdy kot jest inny. Jeden będzie potrzebował nawet kilku dni, by wyjść zza szafy i jeść przy nowym opiekunie, a drugiemu wystarczy 5 minut. W przyszłości zaprocentuje jeśli to uszanujecie.
    Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć proces adopcji kota. Każdy z powyższych tematów mógłby tworzyć osobny artykuł lub wręcz całą książkę. Ile kotów, tyle historii, jednak powyższe rady mają na celu łatwiejszy start dla obu stron.
    Z naszego doświadczenia wynika, że lepiej zapobiegać niż leczyć 😉